Fascinujúce významy a história slova 'bikini'"

16.05.2023

Viete, ako vznikol názov "bikini" obľúbený typ plaviek? Možno vás prekvapí, že tento termín má mnoho významov a zaujímavú históriu. V tejto časti článku sa pozrieme na pôvod slova "bikini" a objavíme rôzne súvislosti a významy, ktoré toto slovo vyjadruje. Pripravte sa na osviežujúcu zmes informácií a kontroverznosti!  

Od atómových testov k módnemu priemyslu

Rok 1946 zaznamenal prvý výskyt moderných bikinových plaviek. Názov "bikini" pochádza z Bikini Atoll, jednom z Marshallových ostrovov v Tichom oceáne, kde sa v tom čase uskutočňovali atómové testy. Návrhár Louis Réard, ktorý tieto plavky predstavil, si vybral tento názov, aby odzrkadlil revolučnú a explozivnú povahu nového módneho kúsku. Bikini totiž odhaľovali oveľa viac tela než klasické plavky toho času.

    Revolučný dizajn

    Plavky mali odvážny strih, ktorý odhaľoval nielen brucho, ale aj väčšiu časť chrbta a bokov. V porovnaní s plavkami tohto obdobia, ktoré boli oveľa konzervatívnejšie, bol jeho dizajn revolučný. Réardove bikiny získali veľa pozornosti a mediálneho záujmu, najmä vďaka ich kontroverznosti. Keď prvýkrát predstavil bikiny na pláži v Paríži, niektoré modelky odmietli nosiť jeho plavky a niektoré krajiny ich dokonca zakázali. Napriek kontroverziám sa však Réardove bikiny postupne stali populárne a inšpirovali mnoho ďalších dizajnérov. 

    Bikini

    Existuje niekoľko teórií a príbehov o tom, ako sa toto pomenovanie zrodilo, a jedna z nich súvisí s protestom proti atómovým skúškam. Aj keď nie je úplne potvrdené, že výber názvu "bikini" bol priamo spätý s protestom proti atómovým skúškam, existuje teória, že Réard si vybral tento názov na podporu protestu a zviditeľnenie tejto problematiky. Jeho výber tak mohol mať aj politický a sociálny podtext. Takže aj keď pôvod názvu "bikini" je trochu kontroverzný, je jasné, že Réard si zvolil tento názov s cieľom vytvoriť silnú a nezabudnuteľnú asociáciu so svojím revolučným plavkovým dizajnom a jeho odhaľujúcou povahou. A čo myslíte vy? Podarilo sa mu to? Zabudne niekto z vás po prečítaní tohto článku na spojitosť bikín s atómovkou...?